DO NOVÉHO ROKU 2019 PŘEJI  DĚTEM A JEJICH RODIČŮM VŠE DOBRÉ


PEJSKŮM

Předvánoční čas v naší třídě ( a celé škole) nezapomněl ani na pejsky v útulku.
VELKÝ DÍK všem, kteří pejskům přispěli nějakou tou dobrotou nebo dekou.

                                                           Svým programem snad pobavila i Panáčovic smečka

                                                           Příště děti navštíví i náš nový přírůstek - HANIČKA

                                                        Foto jsem si vypůjčila z webových stránek organizace, odkud jsem Haničku získala

JARMARK

Dne 11. 12. proběhl v prostorách školní jídelny tradiční předvánoční jarmark. K vidění i zakoupení byly roztodivné vánoční výrobky od ozdob, přes přáníčka až k perníkovým a jiným dobrotám. Mladí nadějní prodejci s vervou nabízeli své zboží, reagovali na vývoj trhu úpravou cen i pronášením reklamních sloganů zajišťovali svému zboží zaručený odbyt. 
Náš stánek obsluhovali prodejci: Luky Mokrý, Martin, Rozárka a Valča Krečmerová
Později ochotně vypomohla i Marky Janebová

Téměř veškeré zboží bylo vyprodáno (děkuji rodičům za spolupráci) . Výtěžek bude použit ze symbolické části k nákupu pamlsků do psího útulku, suma 2000 bude přesunuta do ledna a využita k občerstvení k pololetnímu vysvědčení. Nejspíše to bude pizza. Tak zase za rok.

VÁNOČNÍ JABLÍČKO
Letos děti vyráběly už samy bez pomoci starších spolužáků. Dílo se podařilo.
Fotky ZDE

VTIPNĚJŠÍ VYHRÁVÁ

Dnes si děti zasoutěžily v disciplíně - vyprávění vtipů.  Soutěž proběhla tříkolově, hodnocení prováděly děti. Dobře jsme se pobavili a určitě si soutěž někdy zopakujeme.

Když už počasí příliš zimně nevypadá, zasnili jsme se a vytvořili zimní město dle představ žáků.

VÝTVARNÍ VÍTĚZOVÉ

VE SBĚRU NÁM PATŘÍ ČTVRTÁ PŘÍČKA

Díky všem sběračům skončila naše třída na pěkném čtvrtém místě v pořadí všech tříd. Drobné odměny přinesly dětem radost a jistě je motivovaly do jarního "sběru" :-)

DOBŘE JSME VYBRALI

Dnes proběhla školní soutěž Jazykolamiáda, na kterou jsme se důsledně připravovali už několik týdnů. Brebtalíni, kteří nás reprezentovali (Ivča, Majda a Matin), vyhráli, co mohli. Soutěž třídních kolektivů a také se indiviuálně umístili. Marťa skončil na krásném 4. místě, Ivča brala stříbro a na pomyslný stupínek nejvyšší vystoupala Majda, která skutečně neměla konkurenci. Moc gratuluji, Hafánci!!!!

Na bezpečnost akce dohlížel specialista na vykloubeniny, pohmožděniny, zauzlovaniny a zlomeniny jazyka, přední "brebtolog" MUDr. Leoš Jazykoš. Naštěstí nebylo jeho zásahu třeba :-)

Nejlepší " jazykolamci" třídy, kteří nás budou reprezentovat ve školním kole Jazykolamiády dne 8. 11.

VYTVÁŘÍME

Copak se dětičkám honí v hlavě? O tom mi své prozradily ve výtvarné výchově :-)

Tajné písmo.....

Ježouři před zazimováním :-)


Vítězní ježci :-)


ZAHÁJILI JSME

První měsíc "třeťáckého" roku je za námi. Utekl tak rychle, jak utekly celé prázdniny, jak utekly první dva ročníky a jak uteče i rok tento a následující než se budeme spolu loučit. Čas neskutečně běží a proto si užijme společných chvil. Bavme se, smějme se, zlobme se...tak to má být a tak si to posléze i pamatujme :-)

Osminohá pracovka

Při výrobě pavouka jsme se opravdu zapotili a výsledek byl kapku horší než očekávání, ale snaha se cení. Někteří pavouci byli i dokončeni a následně vystaveni. Fotky ZDE


VŠECHNY RESTY MUSÍ Z CESTY

Konečně se dostávám k doplnění některých dosud nezdokumentovaných akcí konce školního roku. Zpestřili jsme si týden barvičkami, prožili super Den dětí, užili jsme si výlet, přežili jsme závěrečné nevyhnutelné povinnosti jako je vybírání učebnic, úklid věcí na prázdniny a konečně...rozdali jsme si to, na co všichni žáci nejvíce čekali. Vysvědčení absolventů druhé třídy. Než jej dostaly děti do ruky, připili jsme si skvělým jahodovým šampáněm, jak jsem již předem slibovala za hodiny nerušené odchodem na onu místnost :-)
Popřáli jsme si krásné prázdniny a pak už HURÁ
 NA NĚ!!!
 Užijte si je do sytosti a v září škole ZDAR !!!

                                NEJLEPŠÍ PLAVCI A PLAVKYNĚ

                                             BARVIČKY V HLAVNÍ ROLI

                                               ŠKOLNÍ VÝLET ALBERTOVEC

Nějaké to foceníčko PLAVÁNÍ   ZDE
                                                   PROJEKTOVÝ DEN   ZDE
                                                   MALUJEME PANÍ UČITELKU   ZDE


                                                      Minulý týden jsme měli na návštěvě KOKY

                                                                  JARO JE TU

                                                                 Zbytek fotek si můžete prohlédnout ZDE

CVRČCI
Před nějakým časem se Vám možná doma pochlubily dětičky, že jsme ve škole řešili úlohy matematické soutěže kategorie CVRČEK. Jedná se o soutěž pořádanou každoročně s možností postupu. Úlohy jsou poněkud odlišné od těch, které běžně řešíme v rámci hodiny. V šedesáti minutách si děti lámaly hlavy nad příklady, které vyžadovaly logickou úvahu. Snahu nelze upřít nikomu.  Výsledky pak byly různorodé od nejvyššího počtu bodů 68 až po 12.

Tři nejúspěšnější řešitelé:
1. Bernatová Mája - 68 bodů
2. Metyšová Ivča -   63 bodů
3. Dodek Miky  -       51 bodů

ÚNOROVÉ PELMEL OBRAZEM

zde

ZAHÁJILI JSME PLAVÁNÍ

RECITÁTOŘI ZE ZÁZNAMU

https://www.youtube.com/watch?v=J8DSDeBVFYE
Zvuk dejte na plné pecky a omluvte jeho špatnou kvalitu 

ÚSPĚŠNĚ

Ve školním kole recitační soutěže zaznamenal úspěch Lukáš Piterka, který se svými "čerty" vybojoval krásné druhé místo a půjde reprezentovat naši školu do obvodního kola. Čestné uznání získala Julča Vrtalová. Chválím všechny soutěžící a těším se za rok na další recitátorské klání.  

RECITUJEME

V třídním kole naší recitační soutěže jsme slyšeli různorodé výkony. K těm nejlepším patřily ty, které předvedli: Eliška Košinárová, Julča Vrtalová, Lukáš Piterka a Simča Napravilová. Tito jmenovaní budou reprezentovat naši třídu ve školním kole recitační soutěže. Ve středu 7. 2. v 5. vyučovací hodině se utkají se soupeři z druhých a třetích tříd. Držte jim palce :-)

                           MÁME ZA SEBOU POLOLETÍ!!!

SHRNUTO

Předvánoční čas ve škole byl tradičně plný akcí. Prvního prosince jsem připevnila na magnetickou tabuli malovaný adventní kalendář, abychom den po dni odkrývali výsledný obrázek právě narozeného Ježíška. V prvním týdnu prosince nás navštívil důstojný pan Mikuláš se svým nebesko-pekelným doprovodem. Tentokrát se nedal oklamat prázdnými lavicemi, zkušeně nahlédl pod ně. 

12. 12. proběhl ve školní jídelně každoročně se opakující Vánoční jarmark. Děkuji všem rodičům a přátelům školy za to, že přispěli zásilkami zboží na náš prodejní pult.  

Předvánoční období je charakteristické také myšlenkami na druhé. Nejprve se žáčci naší školy podíleli na sbírce dárků pro děti z dětských domovů, posléze potvrdily své dobré srdce sbírkou granulí, konzerv, piškotů i hraček pro opuštěné pejsky v psím útulku Dětmarovice. Pod stromečkem v hale se sešlo opravdu velké množství dárečků. Pejsci z Vřesinské smečky na oplátku předvedli dětem své veselé vystoupení.

Poslední školní den roku patřil společnému posezení u čaje a cukroví a také vánočním tradicím. Krájeli jsme jablíčko, odhazovali jsme škrpály a bavili se u společných her. 

Poslední akcí, která byla vyhodnocena těsně před odchodem dětí na prázdniny, byla soutěž "O nejlepší vánoční cukroví". Z mnoha soutěžních vzorků získal cenu poroty za estetický dojem svého cukroví Péťa Markov.

Vážení rodiče, milé děti, přeji Vám, ať je pro Vás rok 2018 šťastným a spokojeným.


POSLEDNÍ PŘEDVÁNOČNÍ TÝDEN

FOTODOKUMENTACE Z POSLEDNÍCH AKCÍ

Učíme se, těšíme se na Vánoce, zdobíme, vytváříme a...fotíme :-D

Výtvarka - otisky    ZDE
Malujeme Mikuláše a čerty  ZDE
Mikulášská nadílka ZDE
Hasík ZDE
Vánoční jablíčko ZDE
Vánoční jarmark ZDE
Koky poprvé na návštěvě ve škole ZDE


Novinky

Máme za sebou vánoční jarmark. Děkuji všem rodičům, kteří poslali výtvory k prodeji. Z prodeje máme krásných 1 357,- Kč. O tom, jak s nimi naložíme, Vás budeme informovat. Vznikla spousta fotek z přípravy i samotné akce. Na ty se můžete těšit snad po víkendu :-).

Co však je nyní před námi???

Pro pejsky v útulku jsou potřeba deky, piškoty, granule či pamlsky. Budeme rádi za jakoukoliv pomoc :-). Moc děkuji za ně.

Na návštěvu do školy dorazí Annie, Cherry, Tory a Koky. Možná přijde i Nyx.

Jak jste sbírali:

Pokud se Vám špatně čte...zapojili se tito žáci:
Bernatová -  208,6 kg
Mokrý - 206,4 kg
Frindtová - 186,3 kg
Vrtalová - 167,1 kg
Piterka - 79,5 kg
Fister - 74,7 kg
Janebová - 58,1 kg
Krečmerová - 42,4 kg
Napravilová - 7,9 kg


Fofogalerie ZDE

Nějaké fotečky z výtvarných činností  ZDE


NADĚJNÍ BÁSNÍCI

V rámci českého jazyka jsme si trochu zaveršovali. Byla u toho legrace a dobře jsme se pobavili.

Na louce roste sasanka,
trhá ji naše Ivanka.
Motýlek kolem létá,
i když je konec léta.
Hledá tady potravu
přišlo tu stádo klokanů.
Housenky se vykuklí,
klokani se vybulí.

Děláme jelito,
vaříme kopyto
orel kolem lítá
a svou oběť chytá.
Kopyto se dovařilo
jídlo se nám podařilo.

PRÁZDNINOVÉ PŘEKVAPENÍ

Tak, dětičky, prázdniny máme za polovinou, myšlenky sem tam zabloudí i ke škole a tak jsem se odhodlala dnes doplnit dluhy, které jsem v červnu nestihla. Napsat několik slov o akcích ze závěru roku. 
Tak tedy konec června byl na události více než bohatý. Hned třikrát jsme cestovali. Nejdříve dvakrát tramvají do centra Ostravy, pak ještě nóbl autobusem na školní výlet do Bartošovic. Prvním cílem  bylo divadlo a pohádka "Dášeňka". Děti si návštěvu divadla vychutnaly, nejvíce však plenění místního bufetu. Ten nabízel lákavé dobroty, jimž děti prostě nedokázaly odolat a tak si z divadla krom kulturních zážitků odvážely i napěchované batůžky, z nichž celou cestu vytahovaly tu chipsy, tu bonbóny či oplatky. 
Další cesta vedla opět do centra, kde probíhala na Masarykově náměstí poměrně velká akce : "Lidé lidem". Ten den byl opravdu horký, přesto dokázaly děti plnit ve skupinách nejrůznější úkoly a vysoutěžit si tašku drobných odměn. Děkuji paní Hortvíkové za pozvání a ceny, paní Beckerové za doprovod a organizační pomoc.
Předposlední den školy jsme měli zpestřený štafetovým závodem. Zodpovědně jsme se na něj připravovali. Nacvičovali jsme správnou předávku, pracovali na tempu....bohužel nám chybělo trochu toho pověstného štěstíčka. Ačkoliv jsme skoro celou dobu závodu  vedli, poslední předávka se nám stala osudnou. Štafetový kolík upadl na zem a my byli diskvalifikováni :-(. Zavládlo obrovské zklamání. Děti bulily, byly k neutišení. Myslím však, že i prohra je důležitou a přirozenou situací do života a tak radost bude třeba příště :-).

A co vy, děti, a švihadlo? Jestlipak v prázdninových dnech nezapomínáte na pohyb a trénujete na obrovskou jedničku...? Druhou třídu  tak trochu "proskáčeme" . Budeme skákat pravidelně a výkony sledovat. Jednička pak bude měřit přesně tolik centimetrů, kolik bylo bezchybných přeskoků. Ale to už přece víte.

Milé dětičky, přeji vám , aby vám ten zbytek prázdnin už tak moc rychle neubíhal. Užijte si ho nejlépe někde na čerstvém vzdoušku u prázdninových dobrodružství, naberte síly a energii a v září se na vás budu těšit :-)

Fotografie ze školního výletu ZDE

ZA UČENÍ...VYSVĚDČENÍ

Ačkoliv jsem měla v závěru sladkého čtvrtečního dne obavy o dětské žaludky, pátek ve škole si nedal ujít ani jeden žáček. Aby taky jo, když se rozdávalo vysvědčení. Děti přišly natěšené a nemohly se dočkat chvíle, kdy už budou ono vzácné lejstro držet ve svých rukou. Trochu jsme si na závěr popovídali, vyfotili se  s vysvědčením a Cherry, popřáli si hezké volné dny a pak už hurá na prázdniny :-)

Fotografie z posledního dne ZDE

Tak ať jsou přesně takové, jak si přejete, děti.

Závěrečné poděkování ještě patří  rodičům, za opravdu výbornou spolupráci a tudíž pohodový školní rok.

Barevné papíry mi doneslo do dneška jen 9 dětí :-(

SLADKÉ VYUČOVÁNÍ

Dnes ráno nás čekalo překvapení. Paní Fisterová doprovázela svého Martina až do třídy s podezřelou, tajemnou krabicí v rukách. Potutelně se spolu s Martinem usmívali. Jakmile jsem do krabice nahlédla, usmívala jsem se také. V krabici se ukrýval nádherný a rovněž skvělý dort v podobě...jak jinak :-D...psa.

Bylo mi sice moc líto říznout do té krásy nožem, ale nedalo se nic dělat. Všem nám dort moc chutnal a paní Fisterové mockrát děkujeme.

A JEŠTE MLSÁNÍ

Tím však nebyl dnešní předposlední den školního roku u konce. Poslední hodinu jsme se vydali dorazit své chuťové pohárky, potažmo žaludky, nějakou sladkou tečkou. Nová cukrárna blízko školy nabízela velký výběr nejrůznějších ovocných či mléčných zmrzlin. Děti si samy zvolily, která chuť je jim nejbližší, a opravdu si pochutnaly. Také  jsem obdržela jednu velikou porci a myslím, že si od zmrzliny dám hodně dlouho pauzu. Po zmrzlinové tečce si ještě děti zahrály honičku, takže ani nechci domýšlet, jak odpoledne dopadly :-D

Další fotky ZDE

27. 6. Závěr roku je akcemi doslova prosycen. Fotím, co mi síly stačí a tak zatím alespoň mrkněte, co vše jsme s dětmi v posledním týdnu prožili. Povídání doplním posléze :-)

Pracovka a "NEBE - PEKLO - RÁJ"  ZDE
Akce "LIDÉ LIDEM 2017"  ZDE
NEŠŤASTNÁ ŠTAFETA ZDE
LOUČÍME SE S ELIŠKOU ZDE


PODĚKOVÁNÍ

      V sobotu 17. června jsem navštívila psí útulek v Dětmarovicích, abych zde předala dary dětí opuštěným pejskům. Granule, piškoty, pamlsky i hračky převzala vedoucí útulku paní Marcela Sojková spolu s psí seniorkou Barbuškou, mimochodem dvanáctiletou, stále čipernou, vořešskou dámou. Všichni pejsci mě ze svých klecí hlasitě zdravili a očividně toužili po tom, abych je vzala alespoň na procházku. Tentokrát mi to bohužel časově nevyšlo, ale o prázdninách si jistě najdu nějaké to odpoledne.
Za všechny dary pejsci dětem a jejich rodičům velmi děkují a já jsem ráda, že jsou lidé, kteří mají srdce na správném místě.

BÍLÝ PÁTEK

Nelámala jsem si dnes hlavu s úvodní písničkou. Nechala jsem to vyřešit Lucii Bílou a tak zůstalo zahájení i tak stylové :-). Psali jsme bílou křídou. Nejlepší oděv dnes předvedl Lukáš Piterka, který přišel komplet bílý jako čerstvě padlý sníh a byl titulován jako "pan doktor" Piterka. Barevný týden byl dnes zakončen a za rok se budu opět těšit :-) Rodičům děkuji za spolupráci.

ZELENÁ JE TRÁVA...A 1.A

JAK SI VEDEME VE SKÁKÁNÍ?

Minulý týden jsme udělali v tělocviku kontrolu, jak jsou na tom děti s přeskoky švihadla

. Nejlepší výkony :

Maja     - 114 x (bohužel s meziskokem, což při konečném sčítání nebude regulérní)
Eliška Ž. - 90 x
Valča    -  82 x
Lukáš M.- 44 x
Anetka -  42 x
Simonka - 32 x

Jednoznačně jsou však na tom lépe dívky. :-)

ČERVENÁ STŘEDA

Třída se dnes opravdu červenala. Na úvod jsme si zanotovali "Červená se, line záře...", "Červený šátečku" a "Červená, modrá fiala". Také jsme si zdramatizovali pohádku o Červené Karkulce. Tabule byla dnes popsána červeně.

ŽLUTÉ ÚTERÝ

V 8:00 jsme si poslechli "Žlutou ponorku" (na Žlutého psa už nedošlo :-(), přečetli jsme si texty psané žlutou křídou, z literatury jsem dnes dětem vybrala Deník kocoura Modroočka, kapitolu "Žluťák" a ve výtvarce jsme vytvářeli krásná veselá žlutá sluníčka. Ještě že jsme při toliko žluté nedostali žloutenku :-) Tak tedy zítra červeně.

                                                    Veselá žlutá sluníčka ZDE

MODRÉ PONDĚLÍ

Dnešní vyučování jsme zahájili písní "Holka modrooká", psali jsme modrou křídou na tabuli a Lukáše Mokrého jsme pro dnešek překřtili na Modrého :-). U focení trvaly děti na zvěčnění včetně žákajd :-). Samozřejmě modrých. Zítra pokračujeme žlutě.

Buďto mi odlehčíš nebo ti už nic nevyfotím

Takto natvrdo mi dal najevo můj iPad, že cítí se poněkud přeplněn fotkami posledních dní. Pravda, akcí se nám "urodilo" povíce a tak v rámci zachování "dobrých vztahů" (bez výmluv a bez průtahů :-) ) jdu na věc :-).

Kreslení na chodník

1.červen je  mezi dětmi všeobecně oblíbený den. Kalendář je informuje, že mají svátek. Proto jsme si  ve škole užili prima den. Soutěžili jsme, mrkli na Dášeňku ( ať děti ví, na co že jdeme vlastně do divadla), výtvarně jsme si zařádili a  den jsme završili kreslením na chodníku v krásném slunečném dopoledni. 

Fotky ZDE

Dětský den 

Pátek 2.června patřil naplno dětem. Po celé  místo sezení ve školních lavicích pobíhaly po hřišti a plnily si zábavné sportovní disciplíny. Odměnou jim pak byl balíček dobrot a drobností pro potěšení.

Fotky ZDE


Dogdancing

Poslední páteční hodina patřila pejskům. V tělocvičně děti zhlédly dogdancingové vystoupení. Pejsci byli sice z toliko dětských diváků maličko konsternováni, ale alespoň něco předvést zvládli. Akce měla i hlubší podtext. V jejím rámci totiž proběhla dobrovolná sbírka darů pro psí útulek v Dětmarovicích. Darů se nasbíralo opravdu hodně a sbírka pokračuje ještě celý příští týden. Všem darujícím moc a moc děkuji. Své poděkování jistě vyjádří i pejsci, jimž jsou dary určeny.

Fotky a záznamy z dogdancingového vystoupení ZDE

Dravci přiletí 16. 6. Z důvodu nepřízně počasí muselo být jejich vystoupení odloženo.

Mírně inspirováni školní družinou, zasoutěžili jsme si i my v hodu papírovými vlaštovkami. Nejdéle dolétla Májina.

Fotky ZDE

Eliška nám přivedla ukázat svého psího kamaráda

Za snažení "nóbl" posezení

Tak to je ona...Nóbl židle pro snaživé děti. 

21. 5. Počínaje zítřkem mají děti o motivaci více. Žáček, který projeví velkou snahu, dojde zlepšení nebo překvapí třeba skvělým chováním, zasedne na nějakou dobu do této pohodlné židle a stráví v ní jistou část vyučování. O délce "posezeníčka" rozhodnu individuálně dle konkrétní situace a zásluhy :-). 
Dětičky si už posezeníčko vyzkoušely ZDE

Dnešní VV

Další "KRASOPISY"

Včera jsme psali diktát

Měla jsem velkou radost z toho, jak děti diktát zvládly. Dala jsem 11 jedniček a u dalších nejméně tří jsem kreslila kytičku jako uznání snahy. Věřím, že tento skvělý výkon nebude ojedinělým :-).

Za všechny úspěšné zatím tyto tři :-)

JAK SE STARAT O SVÉ ZUBY

O tom byly děti poučeny na besedě s budoucími zubními lékařkami. Ti, kteří si přinesli kartáček, vyzkoušeli ty správné "kroužky a tahy" přímo na svém chrupu, ti "bezkartáčkoví" pak využili odborné "šmidlání" zubů na velké maketě čelisti. Pokud tedy  budete chtít poradit, jak správně na chrup, děti Vám vše po již druhém letošním proškolení ukáží.

Další fotodokumentace  ZDE

Projektové vyučování


V pátek 5. 5. nezasedly dětičky do školních lavic, nýbrž vyrazily na vycházku do Bělského lesa. Krom pobytu na čerstvém vzdoušku si děti zopakovaly některé důležité vědomosti o tom, jak se zachovat v mimořádných životních situacích. Po čtvrtečních odehraných scénkách na toto téma už mnohé věděly a proto důležitá telefonní čísla i potřeby do evakuačního zavazadla střílely "od boku" :-). A co teprve jejich "obvazovací technika"? 
Počasí k nám bylo shovívavé, těch pár kapek jsme zvládli s pomocí pláštěnek a deštníků, ke škole jsme dorazili  suší a v dobré náladě. Fotky z akce ZDE 

Šviháci a švihačky

Jak jsem už psala a blíže popisovala na třídních schůzkách,  děti z 1.A se zamilovaly do švihadel. Převážná většina už vlastní to své vlastní :-) a přestávku co přestávku neúnavně přeskakuje, směřujíc pomalu, ale jistě ke světovému rekordu. Aby měly děti možnost předvést své výkony, rozhodla jsem se dát jejich snažení soutěžní rámec. Vyhlašuji tedy celoroční sportovní klání o titul "Švihák" a "Švihačka" třídy.
Počínaje zářím 2017 budeme v rámci tělesné výchovy každý měsíc zaznamenávat výkony dětí ve švihadlové disciplíně. Ukončení akce a vyhodnocení výsledků pak proběhne v květnu nebo červnu 2018. Vítězem se stane skokan, který bude mít celkově nejvyšší průměrný počet přeskoků za všechna měřící období. Za svůj jednorázově nejvyšší výkon  získá každý skokan jedničku, která bude mít tolik centimetrů, kolik se podařilo uskutečnit čistých přeskoků. Ale pozor!!! Nejmenší jednička musí mít alespoň 5 cm, tudíž si ji zasloužíte jen v případě alespoň pěti přeskoků.
Těším se a zároveň tak trochu obávám, k jak vysokým jedničkám "doskáčete" a z čeho je nakonec vyrobím. Ale určitě něco vymyslím. Tak hupky šupky...ať žijí švihadla!!!
Pokud vás u tréninku třeba někdo vyfotí, pošlete snímky, zveřejním na stránkách :-).

Čarodějnice a hastrmani

Čarodějnice (na výkresech :-D) a hastrmani z "maskérny" dětí :-). Tato tři dílka vyhodnocena dětmi jako nejzdařilejší.

ŤUPKY - ŤUPKY 

Ve výtvarce jsme dnes dali štětcům dovolenou a děti umělecky "ťupkaly" prstíčky rozkvetlý strom. Pominu - li, jak po skončení práce všichni " barevně" vypadali, dílka se většině z nich zdařila a zde jsem vybrala ta nejlepší. :-)

Ve třídě řádí švihadlománie :-)

Mimořádně nedopatřením dala jsem dětem impulz ke zvyšování výkonnosti v přeskoku švihadla. Celé přestávky tak musím kličkovat mezi míhajícími se švihadly a v tělocviku jsem nucena zařazovat rozcvičky právě s tímto náčiním. Nepopírám, že mám ze zájmu dětí radost a hodlám je v tom podporovat. Oficiální celoroční soutěž vyhlásím koncem školního roku, nyní však můžou směle soutěžit o drobné odměny. V pátečním tělocviku jsme si vyzkoušeli, komu "švihání" jak jde a nejlepším výkonem oslnila Eliška Žůrková s padesáti přeskoky. 
Věřím, že v následujícím školním roce budu mít celou třídu "přesskokanů" :-)


Malí módní návrháři ZDE

Velikonoční tématika a výtvarné tvoření ZDE

Hrajeme si se slovy

V posledních dvou týdnech našla v 1.A oblibu hra s vytvářením a vyhledáváním slov.  Zpočáku přistupovaly děti ke hře maličko nesměle, ale postupně se dostávají do skvělé formy. Slov začínajících na danou slabiku vymyslely 40, na danou koncovku 60 a jednoslabičných slov jsme dnes společně dali rovnou stovku.

Titul "detektiv Colombo" získává ten, jemuž se podaří jako prvnímu rozluštit zašmodrchané slovo.Měníme klíčníky

O funkci klíčníků je nebývalý zájem. Dosud ji vykonávali Kuba s Lukim a podotýkám, že vzorně. Byli velmi samostatní a až na malé výjimky spolehliví. Po Velikonocích budou vystřídání další dvojicí. Pro velký zájem jsme vybírali tajným hlasováním. Bylo to u nás jako ve Sněmovně :-). 

Výsledky sami vidíte. Po Velikonocích se novými klíčníky stávají Eliška s Májou :-).28. 3. Tradičně netradičně

Den učitelů bývá v mých třídách tradičně znamením výměny rolí. Děti předstupují postupně před tabuli, aby si vyzkoušely, jaké to je "učit" a já se zase na pár chvil vrátím do lavice a plním příkazy "malých dočasných nadřízených". 
Všichni malí učitelé se svého úkolu zhostili skvěle. Práci jim usnadnili i velice hodní žáčci, kteří pozorně sledovali a vzorně plnili, co jim bylo zadáno. A tak se četlo na známky, psal se diktát, vyplňovala křížovka, zvedaly se kartičky, hrály se hry, psalo se na tabulku, vyráběly se nápadité výrobky...zkrátka řádný pracovní den jak se patří. Malí pedagogové opravovali sečity, zapisovali známky, ale také drželi dohled na chodbě. Vše s velkou chutí a s plným nasazením. 
Za prima den, který jsme si společně opravdu užili, nedostali výjimečně tentokrát domácí úkol. Zato dostali téměř všichni pochvalu za vzorné chování. Pan Komenský by z nás měl určitě radost.
Velké poděkování patří také Vám, rodičům, za pomoc s přípravou. Někteří překvapili připraveným materiálem i promyšleným postupem.
Tak zase za rok, Hafani :-)!


A nezbytná fotodokumentace ZDE

Vyhlížíme jaro

Takto jej děti viděly přes imaginární klíčovou dírku.

Knihovna

     První březnový den patřil návštěvě knihovny. Před velkou přestávkou jsme se vydali na cestu. Přivítalo nás pohádkové Peklo s čertem a čerticemi. V pekelném kotli se vařila písmenka a čertíci spolu s dětmi dávali spoustu věcí do pořádku. Opravovali písmenka, upravovali slova, zatančily si čertovský taneček a úplně nakonec....byli slavnostně pasováni na ČTENÁŘE. 

   Dětem se v knihovně moc líbilo, některé z nich toto prostředí už důvěrně znají z návštěv s rodiči. K pasování obdrželi i malé dárky. Jedním z nich bylo i DVD s čertovskými pohádkami dětských autorů. Ty jsme si pak ve škole společně poslechli.


Další fotky z pasování najdete ZDE


26. 2.  Konečně jsem se dostala k fůře nafocených záběrů z posledních školních dní. Tak tedy mrkněte, jak to dětičkám sluší :-)

Přednáška o zubní hygieně ZDE

Malujeme postavičky z Večerníčků ZDE

Jak už umí dětičky hezky psát ZDE

Takto děti vyhodnotily nejzdařileji nakreslené večerníčkové postavičky.

Náš první přepis veršovaného textu.

Nejzdařilejší práce:

Beseda s Policií

Hned první hodinu děti besedovaly s policistkami o zajímavých tématech.


Video z recitační soutěže ZDERecitační soutěž

     Dnes 5. vyučovací hodinu proběhlo školní kolo recitátorské soutěže. Hafani v něm byli zastoupeni pěti soutěžícími. Byli to: Mája Bernatová, Markétka Janebová, Jony Seidler, Péťa Markov a Ivča Metyšová. Šestý soutěžící (Miki Dodek) nám už u poroty neprošel, ale celou soutěž bedlivě sledoval a fandil. Dopadlo to pro naše třídní "barvy" velice příznivě, neboť přednes Markétky Janebové zaujal porotu natolik, že se rozhodla udělit jí 1. místo. Získala hezký diplom a parádní pastelky a skicáky s obrázkem. Ostatní soutěžící si smlsli na sladké ceně útěchy. 
       Pochvalu zasluhují opravdu všichni zúčastnění a také vy, rodiče, kteří jste dětem vybrali moc hezké básničky. Jenže vyhrát nemohou všichni, takže třeba příště :-).
Filmový materiál zpracuji jen co se mi naskytne alespoň malá časová skulinka.

Naše recitátorská reprezentace

 (bez Máji, která byla přidána dodatečně :-)

Držte jim zítra palce :-)

Hafani dostali svá první vysvědčení

       Datum 31. 1. 2017 si děti z 1.A zapamatují jako den svého prvního vysvědčení. Slavnostní chvíle se neobešla bez přítomnosti televizní kamery. O šikovných dětech se tedy doslechla i média a nechtěla si nechat ujít takovýto slavnostní okamžik, jako je předávání pololetních známeček.
       Málem však k natáčení nedošlo, neboť Kazimír se "pomstil" za své nepěkné známky ještě nepěknějším činem - schoval dětem jejich vysvědčení a ani za nic nechtěl prozradit kam :-(. Po dobrém to s ním vůbec nešlo. Teprve až jsme ho upozornili, že bude mít celonárodní ostudu v televizi, když to tam na něj veřejně řekneme před kamerou, prozradil skrýš. A tak jsme mohli rozdávat.
       Všechny děti dostaly po zásluze krásné známky a mnohé i pochvaly za své pololetní úsilí. Doufám, že snaha a píle dětem vydrží a Kazimír se snad "chytne za nos", aby i jeho další vysvědčení  bylo  aspoň trochu jedničkové.
Nezapomeňte se tedy dnes dívat :-)!

Reportáž ZDE


Za toto Kazimírovo vysvědčení následovala jeho pomsta :-(

A teď už HURÁÁÁ do druhého pololetí!!!
25. 1. Mrkněte do Připomínkovny :-)

Zdecimovaná třída

     Ani mé preventivní zdravotní počínání nezabránilo tentokrát chřipkovým bacilům, aby mě řádně bacily. Neustála jsem jejich nápor a minulé  pondělí jsem musela vyhledat lékařskou pomoc. A rozhodně jsem v naší třídě nebyla jediná. Absence přicházela u dětí plíživě. Z obligátně chybějících 2-3 "kousků" se jich brzy vyvinulo 10 a pak se bacil přesunul i za katedru :-(. 
Čaj se mi už pomalu vylévá z uší, s Paralenem a Ollynthem si důvěrně tykám, teploměr pracuje na směny. Asi stejně tak jako u nemocných Hafanů. Když jsem se dnes zastavila ve škole, abych ty zdravé alespoň z dálky pozdravila, přivítala mě prázdná třída. Po chvíli pátrání objevila jsem přece jen 7 statečných, kterak se krčí v lavicích 1.B, taktéž oslabené o fůru marodů. Jen jsem jim zamávala na pozdrav a přislíbila shledání příští pondělí. Do té doby se nám všem snad podaří vybojovat si své zdravíčko a pustit se pak s chutí znovu do práce :-). Vzhledem k tomu, že jsme byli s učivem oproti 1.B maličko popředu, není třeba se obávat výrazného zameškání a stačí sledovat webovky, kde v průběhu týdne doplním učivo, kam děti došly. 
Dětičky tedy z domova moc pozdravuji a posílám pozdravení i od naší Annie a Cherry :-)
(Od těch ostatních až příště, ať nezahltíme prostor :-) )


Malujeme paní učitelku

Úterní výtvarná výchova se dětem zamlouvala. Námětem práce bylo totiž namalovat paní učitelku. Dát malovat na toto téma takové deváťáky, mohla bych se dočkat zajímavých portrétů  s očima šejdrem, nepřiměřeně dlouhým frňákem nebo ušima "sloního" kalibru. I když prvňáci mne nevypodobnili také zrovna jako princeznu, upřímně se o to moc snažili. Na všech portrétech se usmívám a to je pro mě to úplně hlavní :-).

                                  Vítězné portréty jsou od originálu přímo k nerozeznání :-)

                                                         Žirafy a Hafani :-)

Ještě několik obrázků ZDE

5. 1. Na dnešek měli Hafani svůj první opisovací domácí úkol ze psaní. Zhostili se jej velice dobře :-) (Tedy s vámi, rodičové)
   

Další fotky těch nej  ZDE

22. 12. Dnes se naposledy v tomto kalendářním roce  rozezněl školní zvonek. Vyučování bylo ryze předvánoční. Povídali jsme si, četli vánoční pohádku, hráli jsme hry a nakonec jsme se podívali na kreslený příběh. O velké přestávce se nevytahovaly rohlíky se salámem, nýbrž se baštilo cukroví. Vitamínovou složku pak zastupovalo jablíčko, které jsem dětem rozkrojila přesně v místě, kde mi ukázaly. Všechny děti se mohly radovat z krásné jadřincové hvězdičky.

 Fotky ZDE

Včera proběhla také avízovaná soutěž "O nejlepší vánoční cukroví". Přihlášených dobrot bylo opravdu hodně a porota měla nelehký úkol zvolit tři "TOP" vzorky. V poměrně velké konkurenci cukroví všeho druhu se na krásném 2. místě umístil "náš" Kuba Ryšánek s maminčinými "Čokoládovými štangličkami". Gratuluji. 

Ještě bych chtěla zmínit úspěch "naší" Simonky. Je to šikovná tanečnice a tento týden se přišla pochlubit i svým velkým úspěchem - 1. místem v soutěži. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších medailí.

Chtěla bych Vám moc poděkovat za milé vánoční maličkosti, které mne potěšily. Přeji všem dětem i rodičům pohodové prožití vánočních svátků, hodně radosti a soudržnosti. V novém roce 2017 pak hlavně zdraví, dobrou náladu a lásku.
Děkuji Vám za dobrou spolupráci, vstřícnost a těším se na pokračování v lednu 2017, kdy se už na jeho začátku uvidíme na konzultacích.

13. 12. Vánoční jarmark

   Každoročně láká naše škola návštěvníky na svůj předvánoční jarmark. Šikovné ruce dětí a jejich rodičů zde nabízejí nepřebernou škálu nápaditých vánočních výrobků, "čajovna" a "punčovna" zase přehršel dobrot. Na své si přijdou úplně všichni. Letos poprvé byl jarmark přemístěn do školní jídelny. Zvětšené prostory lépe odpovídaly široké nabídce a přinášely daleko větší možnosti pohodlnému vybírání. 

   Hafani se pustili do výroby vánočního jablíčka s velkou chutí. Všichni si přinesli spoustu materiálu a výsledek pak byl velice zdařilý. Dětem pomohly mé bývalé žákyně z 5.A. Práce šla všem hezky od ruky a výsledek stál za to.


Další fotky z jarmarku ZDE

(Š)PÁSOVÁNÍ

Minulý týden složili žáčci svou první zkoušku. Po jejím složení byli pasováni na prvňáky. Ve třídě plné zjihlých rodičů se četlo, počítalo, zpívalo a hlavně...pasovalo! Vše dopadlo dobře. Všichni zaperlili a s medailí PRVŃÁKA odcházeli spokojeně domů.


8. 12. 
JAK TO BYLO S MIKULÁŠEM

V úterý jsme ve třídě očekávali návštěvu. Datum v kalendáři napovídalo, že by nám do třídy měli zavítat Mikuláš spolu s andílky a umouněnci. Nehodlali jsme dát naše třídní "hříšníky" jen tak. Vyzkoušeli jsme na rarachy ďábelskou fintu a...málem zabrala. Nacvičili jsme bleskový přesun pod lavice a pobyt v tomto úkrytu před čerty. Děti dokázaly sedět pod lavicemi ve ztemnělé třídě několik minut a skoro ani nedutaly, jak jsme poslouchali každý podezřelý šramot za dveřmi. Konečně se ozvaly  kroky. Také jsem raději zalezla pod katedru. Přece jen...na každého by se něco našlo! :-(. Do ztemnělé třídy vešli dva strašní čerti. Očekávali ustrašenou reakci, ale evidentně zmateni  prázdnými lavicemi, jali se procházet třídou a malé neposluchy hledat. Mikuláš zjevně překvapen už už odvolával čertovské komando a vyzýval jej k hledání v jiných třídách, avšak nakonec přece jen zaslechli snad drkotání zubů či tiché zašustění a děti vypátrali. Hafani vylézali z pod lavic sice poměrně neochotně, ale většina z nich se tvářila neohroženě. Následovala důrazná domluva malým hříšníkům, černý pozdrav pekelných sazí a po vánočních básničkách nakonec sladká odměna. 

Ještě společné foto.....

...a zase za rok !!!

FOTKY A VIDEO ZDE -https://hafani23.rajce.idnes.cz/Mikulas


PEKELNÍCI 
Takto dopadli čertíci Bertíci v naší výtvarné hafanské třídě    https://hafani23.rajce.idnes.cz/Certi

5. 12. 2016   ZÍTRA TAKTO!!!!! :-)


Přímo úměrně s délkou "školáctví" rozšiřujeme hodnotící škálu. Kozel dává na vědomí, že žáček toho dne páchal přestupky proti školnímu řádu, potažmo slušnému chování. Od tohoto týdne už také přidávám v hodnocení dvojku. 

16. 10. A ještě několik fotografií ze čtvrteční akce ZDE a "očima dětí" ZDE

13. 10. Dnes jsme byli na návštěvě ve školce. Některé děti zde chodily ještě před prázdninami, dnes přišly v roli 
             školáků na besedu s pánem a jeho slepeckým psem. Povídání bylo zajímavé a poučné, dětem se líbilo
             a také si rády zavzpomínaly na svá školková léta.

Dětmi nejlépe ohodnocené výkresy z úterní hodiny VV. Vítězkou je Ivča, druhé místo má Luky a třetí Maja.

Zítra se mohou těšit Hafani na nové záložky. To se nám to bude číst...:-D

29. 9. Malujeme vodovkami. Mrkněte ZDE
           Modelujeme písmenka ZDE

17. 9.  Pohybový kroužek, k němuž dostaly děti přihlášky, začíná v říjnu. Je zdarma. "Transport" dětí z budovy ŠD do školy a zpět zajišťuje  vyučující kroužku. Prosím o podepsanou přihlášku, máte-li o kroužek pro Vaše dítě zájem.

V říjnu proběhne na naší škole SBĚROVÁ AKCE. Spočívá ve sbírání starého papíru. Děti nebo rodinní příslušníci mohou přinést starý papír ráno od 7 - 8 hod. Ten je zvážen a výsledek zapsán ke třídě dítěte. Nakonec proběhne vyhodnocení nejpilnějších sběračů (třída i jednotlivci). Tak proluftujte sklepy a jdeme do toho! :-)

8.9. FOCENÍ DNEŠNÍHO FOCENÍ

Další snímky naleznete ZDE


7. 9. Několik fotek z dnešního psaní ZDE

Nějaké fotky z prvního školního dne  a také toho druhého


Takto nějak budou vypadat naše "prémiové" jedničky

       Dne 1.9.2016 proběhne zahájení školního roku. Potrvá od 8:00 hod. jednu vyučovací hodinu. Děti nebudou potřebovat žádné pomůcky a v této zahajovací hodině mohou být přítomni rodiče, prarodiče, strejdové, tetičky, prastrejdové, pratetičky, bratranci, sestřenice, sousedé, kamarádi... co jen bude kapacita naší třídy stačit. Naši třídu najdete na pavilovu A v 1. patře, v 1. třídě u schodiště.

    V pátek 2.9. budou mít děti dvě vyučovací hodiny. (8:00 - 9:40)